Februárban nyilvános, bárki által látogatható kurzus indul Mit tesz magyarnak lenni a Kárpát-medencében? címen a tanszéken Szerbhorváth György és Hammer Ferenc szervezésében, aminek témája a külhoni magyar közösségek kulturális, társadalmi és intézményi működésére vonatkozó eredmények. Központi kérdése:
Mit tesz magyarnak lenni?
A kurzus során beszélgetésekkel egybekötött előadások lesznek a téma elismert kutatóival, határon túli és ott élő írókkal, újságírókkal, valamint sor kerül filmvetítésekre is. A hallgatók így ismerkedhetnek meg a határon túl élő magyarok életvilágával, nemzettudatával, a magyar-magyar és a magyar-nem magyar együttéléssel. Emellett szó fog esni az erdélyi médiaháborúról, a Trianoni-legendákról, a “Kelet-népéről”.
Hol lesz?
ELTE BTK Média Tanszék- 1088, Budapest, Múzeum körút 6-8, Főépület 39-es terem.
Mikor lesz?
Hétfőnként 17.45-19.15-ig.
És akkor az előadások időpontjai és témái:
Február 26. Falyuna Nóra nyelvész, Király Kinga Júlia, író, műfordító és Kálmán C. György irodalomtörténész beszélget arról, hogy Különleges-e a magyar nyelv? (Facebook-esemény, az EPER rádió felvétele a teljes beszélgetésről itt)
Március 5. Vágvölgyi B. András újságíró, szerkesztő, rendező: „Maimagyar miamagyar” (Facebook-esemény itt, Videó-ajánló pedig itt)
Március 12. Spiró György író: Mélymagyarok, hígmagyarok
Március 19. Ablonczy Balázs történész, MTA Történettudományi Intézet: A Kelet népe
Március 26. Széky János újságíró, szerkesztő, Élet és Irodalom: A határon túliak a magyar sajtóban
Április 9. Deczki Sarolta irodalomtörténész, MTA BTK Irodalomtudományi Intézet: A magyar besúgás irodalma
Április 16. Patakfalvi-Czirják Ágnes, MTA Kisebbségkutató Intézet – Zahorán Csaba, MTA BTK Történettudományi Intézet: Információs háború és nemzetépítés Erdélyben
Április 23. Pablo Gorondi, az amerikai AP hírügynökség magyarországi tudósítója
Május 7. Radnóti Sándor esztéta, ELTE: Mit jelent a magyar a művészetben?
Május 14. Péterfy Gergely író: Az idegen
szerző: Huff Lilla