Az ELTE BTK kampuszán egy nem mindennapi programra volt szerencséjük ellátogatni az érdeklődő hallgatóknak: október 11-én este a Hilltop Borbirtok szakértői a Borklub sorozatuk részeként látogatták meg a Média Tanszéket és egy edukatív jellegű borkóstolón való részvétel lehetőségét kínálták egyetemünk polgárainak.
Az őszi, csütörtöki kora estén már sötétedik, az intézmény főépülete is egyre csendesebb, egyedül a 34-es termet közelítve hallhatunk nyüzsgést. A terembe lépve türelmesen várakozó diákokat, előre kikészített rágcsálnivalókat pillanthatunk meg, és mielőtt bárki helyet foglalna, a szervező diákcsapattól egy üres borospoharat is kap. Az esemény kezdete előtt pár perccel a Hilltop munkatársai elhelyezik az elfogyasztásra váró borokat a tanári asztalra – a cég Kóstold+ feliratú molinóját hátterének tudhatja a 6 különböző fajta palack, ami még bontatlanul fénylik előttünk. 18 óra után pár perccel Maczó Gerda, az esemény egyik főszervezője megnyitja az eseményt, majd átadja a szót az estét megnyitó zenészeknek, akik gitáros, éneklős produkcióval köszöntik a résztvevőket. A két dalt követő taps után Csicsai Frigyes, a Hilltop borszakértője veszi át a szót.
Bevezetésképpen az Érezd+ Neszmélyt YouTube videót láthatjuk, amelynek köszönhetően a résztvevők máris alapvető információkkal gazdagodnak a birtokkal és a borvidéki tudnivalókkal kapcsolatban. A videó vetítése közben a Hilltop munkatársai körbejárnak és már el is kezdik feltölteni a résztvevők üres poharait az első tétellel, ami nem más, mint a Hilltop Irsai Olivér bora. Frigyes beszél a borászat történetéről és borkészítési módszereiről.
A magyar bort szeretnénk mindenki asztalára eljuttatni, nemcsak az idősebbek számára, akik már mondjuk másképp tekintenek magára a borra és a borhoz köthető miliőre. A fiatalok mindennapi borfogyasztását is szeretnénk segíteni olyan borokkal, amiket szívesen fogyasztanának.
– mondja Frigyes a borászati ismeretterjesztésre utalva. Az előadása alatt elmondja, hogy mi az a reduktív borkészítési technológia (fahordóktól mentesen, acéltartályokban való borkészítés), illetve azt is, hogy borászatukban kétszáz és ötszáz hektiloter közötti tartályokkal dolgoznak, vagy azt, hogy évente nagyjából hétmillió palack szeszesitalt készítenek. Megosztja, hogy vállalatuk 90-es évek elején történő megalakulásakor eredetileg teljes egészében angol exportra készítették a magyar szőlőből készülő italaikat, de az évek elteltével már jelentős magyar piaci igény is jelen van a boraikra. Ezenkívül kiemeli, cégük az említett Irsai Olivérnek köszönheti belpiaci sikerességét. Frigyes felszólítja a hallgatókat a kitöltött bor szemrevételére, megillatozására is, mielőtt még azt megkóstolnánk. Sokaknak ekkor viszont már üres a pohara – mosolyogva konstatálják, lehet kicsit lassabbra kell venniünk az ízlelést.
Nem ördögtől való inni egy szomjoltó fröccsöt, hiszen az ilyen könnyed, jó savgerinccel bíró borok pont tökéletesen alkalmasak arra, hogy oltsák a szomjunkat.
– emeli ki Frigyes mondván, hogy egy sommelier szemszögéből, minőségi borokról beszélve sem tartja úgy, hogy tartózkodni kellene egyes borfajták fröccsként való fogyasztásától. A soron következő palackokban Chardonnay, Sauvignon Blanc és Cuvée is rejlik. Frigyes többször is kinyitja a beszélgetést a jelen lévők felé, majd minden alkalommal megállapítják, hogy ahány ember, annyiféle élmény társul egy-egy különböző fajta borhoz. Színében a résztvevők nagyrészt ugyanúgy látják a kitöltött italokat, de illatában és ízében szubjektív véleményeket és asszociációkat osztanak meg. A terem megtelik jókedvvel, koccintások, nevetések hallhatóak.
„Szerintem az egyetemista korosztályban nem a legkultúráltabb a borfogyasztás. Ismeretterjesztés jelleggel fontos, hogy információt szerezzünk arról, hogy hogyan néz ki egy kifinomultabb és egészségesebb borfogyasztási szokás kialakítása” – nyilatkozik az eseményen részt vett egyik lelkes hallgató. A résztvevők elsajátítva a borkóstolás érzéki módszereit már lassabban, szemléletesebben fogyasztják poharaik tartalmát. A harapnivalók is egyre csak fogynak, a szervezők új adagot visznek azon padsorok részére, ahol már alig maradt pár falat. „Egy csomó elsőéves hallgatónak a gólyatábor volt az első olyan alkalom, amikor komolyabban tudtak inni. Ez a lépcsőfok, hogy nem „alja” borokat kóstolnak meg, kicsit arra sarkallja őket, hogy fogyasszanak minőségi bort, hiszen párszáz forint a különbség a kettő között, de a szervezetre gyakorolt hatása teljesen másmilyen” – vélekedett mondja Maczó Gerda az esemény létjogosultságáról.
A kóstoló utolsó két itala igazi különlegességként szolgál. Lehetőség van Hilltop által gyártott mocktailokat – úgynevezett borkoktélokat – is megízlelni, méghozzá bodzás és málnás változatban. A borkoktélokkal kapcsolatban a borászat szakértői elárulják, terveznek további ízeket is forgalomba hozni, így megkérdezik az esemény résztvevőit, milyen kiadást vennének meg szívesen a már létező verziókon kívül. Itt az áfonya, a levendula, a citrom-menta és a sárgadinnye is említésre kerül.
Szerintem ez egy kölcsönös win-win szituáció, mert az egyetemista korosztály szeret inni, és egy jó piac az alkoholt forgalmazó cégeknek. Az előadáson kikérték a mi véleményünket is például a csomagolásról, új ízekről, gyakorlatilag egy piackutatás is volt ez nekik.
– válaszol egy másik hallgató a borkoktélokról szóló kérdésemre. Az estét bekeretező, ismét énekes produkciót megelőzően Frigyes és a szervező diákok is megköszönik a részvételt. Összességében egy semmiképpen nem megszokott, de rendkívül izgalmas élménnyel gazdagodhatott minden látogató a program folyamán. Talán nem meglepő látni azt, hogy a fiatal korosztályt érdekli az alkohol témája köré épülő események összessége, így egyetemünk köszönettel tartozik a Hilltopnak, hogy a jókedv garantálása mellett még edukatív tartalommal is megtöltötték az itt eltöltött két órát.
Ennek a programnak az lenne a célja és a gondolatisága, hogy a fiatalokkal megismertessük a magyar bort és a magyar borban rejlő szépséget és eleganciát, úgy, mint a könnyed légiességét is. Emellett az, hogy megszerettessük a jövő nemzedékével a borfogyasztásban rejlő gyönyört és boldogságot.
– nyilatkozik Csicsai Frigyes a borkóstoló után.
Szöveg: Szitás Lilla. Képek: Szilágyi Hanna