hírek programajánló

A politika és a művészet kapcsolatáról szól György Péter új könyve

György Péter

Megjelent György Péter új könyve, Faustus Afrikában – Szerződés a valósággal címmel. A Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet igazgatója a hidegháborús években létrejött művészeti világ összeomlását tárja fel különböző esettanulmányok segítségével. Mint a Magvető Kiadó ismertetőjéből kiderül, az esszékötet fő kérdése, hogy a művészeti elit hogyan tudja segíteni a politikai hatalmat az elnyomás rendszereinek fenntartásában és legitimálásában. Irodalmi (pl.: Samuel Beckett, Gyarmati Fanni, Karinthy Ferenc) és kortárs képzőművészeti (pl. Frank Auerbach, William Kentridge) példák mellett olyan népszerű televíziós sorozatok elemzésével keresi a kérdésre a választ a szerző, mint A törvény nevében (True Detective) vagy A hátrahagyottak (The Leftovers).

A kötet bemutatója október 3-án, szerdán 17 órától lesz a Magvető Caféban, ahol a kiadó szerkesztője, Szegő János beszélget a szerzővel és Havasréti József, íróval, a Pécsi Tudományegyetem oktatójával. György Péter legutóbbi kötete két éve jelent meg, Az ismeretlen nyelv. A hatalom színrevitele címmel, amely Artisjus irodalmi díjat kapott.

A könyvbemutatóhoz tartozó Facebook-esemény itt található.

kép: Magvető és ELTE Média, szöveg: Cseke Balázs