kiadványok

Müllner András (szerk.): A változás kultúrái – Művészet, média és rendszerváltás

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a magyarországi rendszerváltás sokunk életét alapvetően meghatározó kulturális változást is jelentett. A jelen kötet tanulmányainak szerzői, akik az Eötvös Loránd Tudományegyetem Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetében tanulnak/ tanultak és dolgoznak, ezt a mindent átfogó változást vizsgálják, kiki a maga területén. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó sokféle témával és megközelítéssel találkozhat e kötetet olvasván, nem is mindig magáról a rendszerváltásról, sokkal inkább arról, ami megelőzte és ami követte, az „ilyen volt – ilyen lett” összehasonlító logikája szerint. Az szocializmus éjszakai életének kultúrszociológiai vizsgálata ugyanúgy helyet kap a válogatásban, mint az ezredforduló televíziós jelenségeinek médiaszociológiai elemzése. Több tanulmány központi témája a dokumentumfilm, vagy épp a magyar filmgyártás, de a rendszerváltás előtti és utáni hivatalos és underground képzőművészet viszonya, valamint a változásban lévő irodalomértés kérdése is hangot kap.